Kinder Świat czyli filcowe zabawki edukacyjne

Dzisiejszym moim gościem jest kobieta bardzo mi bliska, która wykonuje cudowne zabawki edukacyjne dla dzieciaczków. Przekonajcie się sami zapraszam do przeczytania wywiadu.

31957289_2486155591410391_7045031947935940608_n

 • Z jakich materiałów tworzone są zabawki sensoryczne?

Zdecydowana większość zabawek, które obecnie wykonuję, zrobione są z filcu, ponieważ przy małych dzieciach jest to jedyne sensowne rozwiązanie. Materiał ten świetnie się sprawdza do tego typu rzeczy, jest w miarę tani, bardziej plastyczny niż np. włóczka i znacznie łatwiej przygotować szablony. Oprócz tego w przeciwieństwie do włóczki dużo łatwiej wrócić do przerwanej pracy, bez obawy, że nie będziemy pamiętać w którym miejscu skończyliśmy. Zabawki sensoryczne można wykonać właściwie z każdego dostępnego materiału w zależności od upodobań i możliwości jakimi dysponujemy.

 

 • Czy na pewno spełniają wymagania zasad bezpieczeństwa?

Najpierw trzeba by było uściślić co dla kogo znaczą „zasady bezpieczeństwa” J Do niektórych zabawek dodaję drobne elementy, takie jak dzwoneczki czy guziki, czy jest to bezpieczne? To zależy od dziecka. Moja córka nie odgryza takich elementów z zabawek, więc spokojnie mogę je stosować bez obawy, że coś połknie. Z kolei córka mojej siostry odgryza wszystko, chociażby jak mocno było przyszyte, więc tutaj muszę się dobrze zastanowić co mogę zastosować, a co lepiej sobie odpuścić. Jeżeli zaś chodzi o materiały, które stosuję, to staram się kupować te polskiego pochodzenia jednak nie wszędzie można znaleźć taką informację. Oprócz tego wypełnienie stosuję I gatunku, które posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej i jest hypoalergiczne. Filce staram się kupować od polskiego producenta, jednak nie u każdego sprzedawcy jest informacja dotycząca pochodzenia.

 

 • Jakie zmysły sensoryczne Pani zabawki stymulują u dziecka?

Oczywiście wszystkie 🙂 Moje zabawki sensoryczne stymulują:

 1. Słuch poprzez wykorzystanie dźwięków: dzwoneczki, piszczałki, dźwięk rzepu czy zamka,
 2. Węch – zupełnie inaczej pachnie laminat, gryzak filc, a jeszcze inaczej drewniane koraliki czy guziki,
 3. Wzrok poprzez wykorzystanie całej możliwej gamy kolorów, kształtów oraz obrazów,
 4. Maluchy poznają świat zewnętrzny poprzez smak, dlatego wkładają wszystko do buzi. Wykorzystanie w zabawkach odczepianych elementów umożliwia im „spróbowanie” wszystkiego,
 5. Dotyk jest bardzo ważnym zmysłem. Dostarcza informacje o kształcie, rozmiarze czy fakturze. Wykorzystanie zróżnicowanych materiałów pozwala bardzo dobrze rozwijać ten zmysł.
 6. Priopriocepcja to zmysł mówiący o pozycji naszego ciała. Dziecko, które dopasowuje elementy w określone miejsce musi wykorzystać ruch ręki i oczywiście dostarcza do mózgu informację o położeniu tej części ciała.

 

 • Od kiedy należy stosować zabawki sensoryczne w rozwoju dziecka i jak je dobierać?

Zabawki sensoryczne przeznaczone są dla dzieci 0+. Dobieramy je indywidualnie do dziecka dlatego, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby, zainteresowania, a także rozwija się na swój własny sposób. Na stronie umieszczam informacje dla kogo jest przeznaczona zabawka, jednak  jest to tylko moja sugestia. Przede wszystkim należy też zwrócić uwagę na to, że jeżeli chodzi np. o naukę liczenia to ja zaznaczyłam, że nadaje się ona dla 3 latka, ale nie jest to jednoznaczne z tym, że wymagam od 3 letniego dziecka perfekcyjnego opanowania liczenia. Maluchy w tym wieku są zainteresowane światem liczb, liter i wszystkim co jest wokół nich, dlatego też nie widzę problemu w tym, by zaspokoić ich ciekawość. Natomiast to, kiedy opanują daną umiejętność to sprawa drugorzędna, najważniejsze, że mają w sobie głód wiedzy i dociekliwość.

 

 • Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zabawki dobieramy indywidualnie do swojego dziecka i do tego jakie umiejętności chcemy aby nabyło. Jeżeli jesteśmy na etapie nauki samodzielności to wybieramy te pozycje, które przeznaczone są do rozwoju motoryki małej (zapinanie guzików, przeciąganie sznureczka, nawlekanie, ćwiczenie różnego rodzaju zapięć itp.), z kolei jeśli chcemy zacząć naukę czytania to szukamy samogłosek, zwierzątek dźwiękonaśladowczych i sylab (jeśli oczywiście preferujemy metodę J. Cieszyńskiej). Wybieramy takie zabawki by nie były ani zbyt proste ani zbyt trudne dla naszego dziecka (zbyt łatwe nudzą a za trudne demotywują).

 

 • Jakie warto zakupić książeczki:stymulujące czy wyciszające?

Wszystkie są fajne, przydatne i rozwijające. Myślę że większą rolę odgrywają rodzice niż książeczki. To czy dana książeczka zainteresuje dziecko i w jakim stopniu w dużej mierze zależy od rodzica, od tego w jaki sposób czyta z dzieckiem. Maluch to najlepszy obserwator na świecie, on doskonale wyczuwa co jest dla nas ciekawe i powiela nasze zainteresowania.

 

 • Co Pani poleci z zasobu sensorycznego, na zaspokojenie emocji u dziecka?

Emocje to bardzo trudny temat i dla dziecka i dla rodzica. Maluch dopiero się ich uczy, nie rozumie ich i nie potrafi nad nimi panować. Rodzic ma twardy orzech do zgryzienia. Niestety nie da się tego przeskoczyć. Jakie zabawki można wykorzystać? Myślę, że bardzo fajne są książeczki sensoryczne, w których dziecko musi skoncentrować się na wykonaniu zadania, np. dopasowanie kształtów czy kolorów. Fajnie też wykorzystać buźki z różnymi minami, aby wytłumaczyć dziecku, jakie emocje kryją się np. pod smutną buzią i w jakich sytuacjach występują. Nie kategoryzować emocji na dobre i złe, ponieważ nie ma złych emocji, wszystkie są tak samo ważne. Gdy dziecko zrozumie emocje, będzie mu łatwiej nad nimi panować i je zaspokoić. To wszystko wymaga czasu, a nie zabawek J

 

 • Czy maskotki sensoryczne są odpowiednie dla dzieci w tak małym wieku rozwojowym?

Maluch rozwija wszystkie zmysły od początku swojego istnienia, więc dlaczego zabawka sensoryczna, której zadaniem jest ich stymulacja, miałaby być nieodpowiednia? Książeczki i zabawki kontrastowe (czarno białe) przeznaczone są dla noworodków, by stymulowały wzrok, z kolei pluszaki z celofanem rozwijają dotyk (materiał), słuch (szelest), wzrok (kolory) i oczywiście ciekawość. Książeczki czy zabawki sensoryczne ćwiczą także koncentrację i skupienie uwagi. A do tego są miękkie i przyjemne w dotyku w przeciwieństwie do plastikowych zabawek. Wszystko to ma tylko pozytywne strony J

 

 • Czego unikać w zabawkach sensorycznych? Co może wpłynąć źle na rozwój dziecka?

Osobiście uważam, że nie ma takiej rzeczy w zabawkach sensorycznych, która mogłaby źle wpłynąć na rozwój dziecka. Słyszałam kiedyś, że można dziecku zaszkodzić, gdy dostarczamy mu zbyt dużo bodźców, jednak nie wiem jakby to miało wyglądać w praktyce, ponieważ maluch na każdym kroku ma do czynienia z całą masą wrażeń sensorycznych. Jeżeli chodzi o moje dzieci to one same wybierają jak długo chcą się bawić, czytać czy nawet spacerować. Do tego biorą aktywny udział we wszystkim co ja robię od sprzątania, przez gotowanie i nawet asystowanie przy robieniu zabawek. Można przesadzić z telewizją czy nadmiarem zajęć dodatkowych, zwłaszcza  gdy dziecko nie za bardzo chce na nie chodzić, a to rodzice się upierają że powinno. Zaś jeżeli chodzi o zabawki, to ich nadmiar może być przytłaczający i tyle. U mnie dzieci bawią się chętniej, gdy mają kilka sztuk do zabawy, nadmiar rzeczy powoduje tylko bałagan, ponieważ dziecko wysypuje wszystko co się da, zamiast się tym bawić.

 

 • Bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę uśmiechu oraz samych inspirujących chwil, powodzenia we wszystkich projektach i w rozwoju w każdej roli!

Dziękuję. 31919466_2486155494743734_5703707386447921152_n31913894_2486097138082903_6258968137228615680_n

Kochani po więcej zapraszam na bloga: http://kinderswiat.com/

Instagram: https://www.instagram.com/kinderswiat/?hl=pl

 

Reklamy

2 komentarze Dodaj własny

 1. Marta Flak pisze:

  Czyli zabawki świetne – też zastanawiałam się na początku, czy dziecko nie będzie w stanie czegoś odgryźć, ale zostały rozwiane moje wątpliwości. No i przede wszystkim nie można się taką zabawką skaleczyć, ani urazić, to duży atut 🙂

  Polubienie

  1. Dokładnie tak ja już jestem na etapie zamościana zabawek i zaprojektuje własny pomysł a koleżanka zrobi

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s